Manufaktura Venus została założona w 1923 roku w Moutier w kantonie Berno w Szwajcarii, chociaż niektóre źródła sugerują, że nazwa ta była używana w zegarkach produkowanych w La Chaux de Fonds już w 1902 roku przez Paula Arthura Schwarza i Olgę Etienne Schwarz. Firma została szybko wchłonięta przez Ebauches SA w 1928 roku. W latach trzydziestych VENUS rozpoczęła produkcję kalibrów do chronografów, które do dziś są używane przez wiele innych marek. Swój pierwszy mechanizm chronografu, Cal. 103, wyprodukowała w 1933. Mechanizmy Venus są oznaczone pięcioramienną gwiazdą i wiele z nich było używanych przez wysokiej klasy szwajcarskie marki. Kalibry chronografu z kołem kolumnowym od Venus są do dziś powszechnie uważane za najlepsze, jakie kiedykolwiek wyprodukowano i cieszą się dużym zainteresowaniem. Wśród nich są Cal. 170, kal. 175, kal. 178 i kal. 179, mechanizm chronografu z trzema przyciskami. Venus wytwarzała również mechanizmy bez koła kolumnowego, serie Venus 180/190/200, jednak nawet te tanie mechanizmy nie zapewniły wystarczającej płynności finansowej i Venus została wchłonięta przez rywala Valjoux w 1966 roku. Nowy wówczas mechanizm Venus 188 był podstawą Valjoux 7730, a jego technologia przetrwała w Valjoux 7750, wciąż jednym z najbardziej popularnych mechanizmów chronografu. Stare zapasy mechanizmów Venus wyczerpały się w ostatnich latach, co doprowadziło do wzrostu cen zegarków z tymi mechanizmami. Jaquet SA stał się ekspertem w renowacji kalibrów Venus i pod nową nazwą La Joux-Perret zbudował możliwości odtwarzania części, a nawet całych mechanizmów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z marką Venus produkowano również całe zegarki. Wcześniejsze modele przedstawiały linię torsu i głowy Wenus z Milo i były produkowane pod auspicjami twórcy ruchu przy użyciu komponentów innych firm. Niektóre zegarki są również sprzedawane pod wspólną marką z innymi firmami. W połowie lat 60. VENUS była marką o ugruntowanej pozycji, z globalną siecią dystrybucji i setkami popularnych damskich i męskich projektów. Firma organizowała efektowne wydarzenia public relations, a zegarki VENUS były noszone przez gwiazdy, takie jak hollywoodzka aktorka Jane Mansfield. Nosili je również ważne osobistości i postacie polityczne. Nawet Watykan złożył zamówienie na 100 samonakręcających się zegarków mechanicznych VENUS z białego złota.
W latach 70-tych ten producent mechanizmów produkował również zegarki z napisem „Venus La-Chaux-de-Fonds”, które miały poziomą linię biegnącą od litery „V” przez resztę nazwy oraz okrągłe logo, które przypominało pierścień lub lupę. Ta inkarnacja marki zaprzestała produkcji pod koniec lat 70-tych, kiedy Ebauches SA została wchłonięta przez ETA, a później przez Swatch Group.
Targi Zegarmistrzowskie It’s All About Watches © 2023. Nie próbuj Kopiować. | Polityka Prywatności | Projekt i Realizacja: Wiseboost